Diecezjalne obchody 27. Światowego Dnia Młodzieży w Płońsku

Prawie 3 tysiące młodych ludzi wzięło udział w diecezjalnych obchodach 27. Światowego Dnia Młodzieży. Odbył się on tym razem w Płońsku, 1 kwietnia 2012 r. Młodzież przyjechała ze wszystkich stron diecezji, aby razem przeżywać Niedzielę Palmową, będącą jej świętem. Spotkaniu przygotowanemu przez Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży Studnia przewodniczył ordynariusz diecezji ks. bp Piotr Libera. W uroczystościach udział wziął także Mirosław Koźlakiewicz Poseł na Sejm RP.

„Radujcie się zawsze w Panu” – słowa św. Pawła z Listu do Filipian stały się hasłem przewodnim 27. Światowego Dnia Młodzieży obchodzonego w Niedzielę Palmową, 1 kwietnia. Związane z tym dniem uroczystości dla diecezji płockiej odbyły się w płońskim kościele parafii św. Maksymiliana Kolbe. Rozpoczęło je tradycyjne poświęcenie wielkanocnych palm, które zaskakiwały zarówno  ilością jak rozmiarami i urodą, a przywieziono je z różnych części diecezji. Wszystkie wzięły udział w procesji ulicami Płońska, wzbogaconej artystycznie przez płońskich harcerzy, którzy przygotowali stacje ukazujące motywy biblijne w obrazach.

Uroczystą procesję poprowadził  bp Piotr Libera, który w tym dniu przewodniczył mszy. W skierowanych do licznie przybyłej do Płońska młodzieży słowach biskup płocki opierał się na przesłaniu papieża Benedykta XVI.

– Postaw Boga na miejscu pierwszym, a gdy to uczynisz wszystko inne odnajdzie swoje miejsce – mówił podczas niedzielnej mszy w płońskim kościele, odwołując się do symboliki sznurów oplatających nogi i tułów konającego na krzyżu Chrystusa.

Sznury symbolizują ludzki grzech, a dzisiejsza kultura sprzyja pokusom, o czym mówił dalej ks. bp Libera, nawiązując do tragicznych śmierci gwiazd muzyki – Amy Winehouse i Whitney Houston, które skonfrontował ze śmiercią błogosławionej Klary Badano, która zmarła w ogromnym cierpieniu, w wieku lat 19, do ostatnich chwil powierzając swoje życie Bogu.

– Bądźcie dumni z tego, że jesteście chrześcijanami – apelował do wypełniającej kościół młodzieży biskup Libera.

Oprócz mszy, która niewątpliwie była najważniejszym niedzielnym wydarzeniem, tego dnia rozstrzygnięto konkurs na najładniejszą palmę wielkanocną, spośród palm z całej diecezji.

Podsumowaniem uroczystości był koncert zespołu „Chajim”.

 

Źródło: Gazeta Lokalna Płońszczak

PO    Sejm    UW mazowieckiego

PO Żuromin                   PO Mława                   PO Sochaczew