Niesamowity klimat w kościele Świętej Trójcy

W ramach X Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, 18 kwietnia 2012 r. w kościele Świętej Trójcy wystąpiły połączone chóry działające przy akademickim kościele św. Anny w Warszawie – Chór Akademicki Camerata Varsovia oraz Warszawski Chór Międzyuczelniany w programie „Zdrowaś bądź Maryja”.

To była prawdziwa uczta duchowa dla zgromadzonych mławian. Usłyszeć można było dawne i współczesne Pieśni Maryjne w interpretacji chórów pod dyrekcją Elżbiety Siczek.

Koncert prowadził Pan Igor Pogorzelski, muzyk, filmowiec, reżyser dźwięku wielu filmów, wykładowca akademicki, wychowany w Mławie. Solistką była Anna Koźlakiewicz, absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Mławie córka Mirosława Koźlakiewicza posła na Sejm RP.

Zabytkowy mławski kościół znalazł się po raz drugi na muzycznym szlaku festiwalu w ramach projektu „Mazowsze w Koronie”, przy współudziale Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie. W ubiegłym roku odbył się koncert poświęcony kompozytorce z XIX wieku pochodzącej z Mławy Tekli Bądarzewskiej w interpretacjach Marii Pomianowskiej.

Za tytułem projektu Mazowsze w Koronie kryje się w istocie wędrująca, mazowiecka filharmonia. Organizowane od 2001 roku koncerty tego festiwalu przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki wraz z zapraszanymi do współpracy lokalnymi partnerami, odbywają się w wybieranych co roku zabytkach architektury świeckiej i sakralnej Mazowsza. W koncertach biorą udział wybitni soliści, czołowe polskie zespoły muzyki dawnej, zespoły kameralne, znakomite orkiestry kameralne i symfoniczne oraz chóry. Każdy z koncertów poprzedzany jest komentarzem muzycznym. W 2012 roku od wiosny do jesieni planowanych jest 14 koncertów w „nowych” i „odwiedzanych” już zabytkach, w tym i mławskim kościele Świętej Trójcy.

Program koncertu:

•Anonim – Bogurodzica

•Marian Sowa – Adoro Te devote (solo: Anna Koźlakiewicz), Alma redemptoris

•Andrzej Koszewski -Zdrowaś Królewno wyborna

•Tadeusza Paciorkiewicz -Ale Regina coelorum

•Marian Sowa – Maria Mater gratioe (solo: Anna Woźniak)

•Józef Świder – Modlitwa do Bogurodzicy, Pieśń

•Marian Sowa – Veni Sancte Spiritus, Regina Coeli (solo Anna Koźlakiewicz)

•Henryk Mikołaj Górecki -Zdrowaś bądź Maryja

Źródło: UM Mława, zdj. portal naszamlawa.pl

PO    Sejm    UW mazowieckiego

PO Żuromin                   PO Mława                   PO Sochaczew