Uroczyste obchody 68. rocznicy wyzwolenia Ankony przez 2. Korpus Polski

Bitwa o Ankonę we Włoszech była bitwą o wolną Polskę – mówili uczestnicy obchodów 68. rocznicy wyzwolenia Ankony przez 2. Korpus Polski. We wtorek we włoskim Loreto żołnierzom gen. Władysława Andersa oddano hołd apelem poległych i uroczystą mszą.

„Generał Władysław Anders był samodzielnym dowódcą ważnego odcinka frontu, gdzie perfekcyjnie wykazał dowódcze walory. Wyzwolenie Ankony i otwarcie aliantom dojścia do jej portu, zdobycie Pesaro i wdarcie się w niemiecką linię obrony zwaną Linią Gotów stanowią perły w dowodzeniu tego wybitnego syna narodu polskiego” – powiedział podczas uroczystości Tomasz Skrzyński, który służąc w Pułku Ułanów Karpackich był pierwszym żołnierzem wchodzącym 18 lipca 1944 r. do wyzwolonej od hitlerowców Ankony.

Wspólna polsko-włoska uroczystość upamiętniająca żołnierzy gen. Andersa i ich walkę o Ankonę odbyła się na polskiej nekropolii wojennej u stóp położonej na wzgórzu bazyliki loretańskiej. Pod bezchmurnym niebem wybrzeża adriatyckiego, na którym powiewała biało-czerwona flaga, odegrano hymny państwowe Włoch i Polski i wygłoszono przemówienia, po których odbyła się msza św. odprawiona przez biskupa polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka.

Weterani walk o Ankonę podkreślali, że walki wyzwoleńcze Polaków w prowincji Marche były entuzjastycznie przyjmowane przez miejscową ludność. „Witano nas jak zbawicieli. Ta spontaniczna ocena Polaków walczących w imię hasła „za naszą i waszą wolność” dawał nam nie tylko satysfakcję, ale była też bodźcem do dalszych bojowych czynów i nie szczędzenia potu i krwi przy wyzwalaniu ojcowizny włoskiego narodu” – mówił Skrzyński, który podkreślał także braterstwo broni Polaków z walczącymi z nimi ramię w ramię Włochów.

Burmistrz Loreto Paolo Nicoletti serdecznie dziękował przybyłym na uroczystość weteranom za to, że – jak mówił – przynieśli mu i jego rodakom wolność. Bohaterstwo polskich żołnierzy – zaznaczył Nicoletti – może być pouczające również w obecnych czasach trudnych wyborów spowodowanych kryzysem gospodarczym. „Niech żyją Włochy, niech żyje Polska, niech żyje nasza wspólna Europa!” – dodał wzruszony.

Po mszy św. i modlitwie ekumenicznej w asyście kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego odbył się apel poległych, po którym żołnierze, dokładnie w południe przy brzmieniu dzwonów bazyliki loretańskiej, trzykrotnie oddali salwy honorowe. Następnie złożono wieńce i liczne wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze na grobach pochowanych w Loreto polskich żołnierzy.

W uroczystościach upamiętniających uczestniczyli dawni żołnierze 2. Korpusu Polskiego, a także m.in. przedstawiciele kancelarii prezydenta, parlamentu: Mirosław Koźlakiewicz poseł na Sejm RP, IPN. Obecni byli także dyplomaci z polskiej ambasady we Włoszech. Po wizycie na cmentarzu wręczono w Loreto odznaczenia państwowe m.in. dla sióstr ze Zgromadzenia Najświętszej Rodziny z Nazaretu, które opiekują się loretańską nekropolią wojenną Polaków.

Uroczystości 68. rocznicy wyzwolenia Ankony były kontynuowane w środę kolejno przy dawnej bramie tego miasta – Porta Santo Stefano, następnie przy pomniku ku czci włoskiego ruchu oporu oraz przy pomniku poległych. W uroczystościach tych poza polską delegacją ponownie wzięli udział przedstawiciele włoskich władz.

W czerwcu i lipcu 1944 r. w walkach nad Adriatykiem i wyzwalaniu Włoch, m.in. Loreto i Ankony, brał udział 2. Korpus Polski pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Walki w okolicy Loreto trwały dziewięć pierwszych dni lipca i zakończyły się opanowaniem znaczącego przyczółku. Stąd po przegrupowaniu sił 2. Korpus Polski skierował się na Ankonę, którą zdobył 18 lipca. Zdobycie miasta miało duże znaczenie operacyjne ze względu na port morski, który się tam znajdował i który do końca tzw. kampanii włoskiej pozostał bazą aliantów.

W bitwie pod Ankoną poległo 388 żołnierzy, 1636 zostało rannych, 126 uznano za zaginionych.

Źródło: PAP,

http://www.udskior.gov.pl/pl,Uroczyste,obchody,68_,rocznicy,wyzwolenia,Ankony,przez,2_,Korpus,Polski,1150,photo.html

PO    Sejm    UW mazowieckiego

PO Żuromin                   PO Mława                   PO Sochaczew