Mława ma pomnik katyński

21 października 2012 r. na terenie wólczańskiej parafii odsłonięto tablicę pamiątkową i pomnik katyński.

Uroczystość odbyła się z okazji zakończenia obchodów 100-lecia parafii pw. św. Jana Kantego w Mławie. Przy okazji jubileuszu, proboszcz parafii ks. Janusz Cegłowski z rąk burmistrza odebrał medal „Zasłużony dla miasta Mława” za działalność na rzecz rozwoju parafii.

Zakończenie obchodów rozpoczęto od mszy świętej, koncelebrowanej przez czterech kapłanów, której przewodniczył dziekan dekanatu mławskiego ks. dr Kazimierz Ziółkowski. Odbył się koncert organowy w wykonaniu Michała Pyrzyńskiego i Michała Gogolewskiego. Pieśni wykonywał też chór Sine Nomine z Ciechanowa.

Po mszy parafianie i zaproszeni goście na czele z przedstawicielami lokalnych władz, a także posłem na Sejm RP Mirosławem Koźlakiewiczem przeszli pod pomnik, który znajduje się obok kościoła. Tam przy muzyce wykonywanej przez Mławską Orkiestrę Dętą dokonano uroczystego odsłonięcia i poświęcenia pamiątkowej tablicy i pomnika ku czci ofiar zbrodni katyńskiej oraz 96 Polaków, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Odbyły się też przemowy, a na koniec zapalono znicze i delegacje złożyły kwiaty.

Jak twierdzi proboszcz, pomnik jest wspólnym dziełem parafian. Został zaprojektowany przez mławiankę Weronikę Bukowską, a wykonany własnymi siłami z kamieni i jest w kształcie krzyża. Na 48 kamieniach wyryto przykładowe imiona ofiar, w tym imona pary prezydenckiej, która zginęła w lotniczej katastrofie pod Smoleńskiem.

Źródło: naszamlawa.pl

PO    Sejm    UW mazowieckiego

PO Żuromin                   PO Mława                   PO Sochaczew