Sanktuarium św. Antoniego w Ratowie

Mszą Świętą w intencji poległych Powstańców Styczniowych rozpoczęły się w dniu  20 kwietnia b.r. w Sanktuarium Św. Antoniego w Ratowie obchody 150. rocznicy potyczki pod Radzanowem-Wróblewem.

W ich programie znalazło się ponadto odśpiewanie hymnu Powstańców Styczniowych „Boże coś Polskę”, odczyt „Manifestacje patriotyczne i Powstanie Styczniowe w cieniu ratowskiego Klasztoru”, który wygłosił historyk Stefan Chrzanowski, program poetycki „Gloria victis”, przygotowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Radzanowie, apel Poległych wraz z salwą honorową, oddaną na cześć bohaterów przez oddział reprezentacyjny policji z Płocka, złożenie kwiatów pod krzyżem obeliskiem-powstańczym, posadzenie dębów pamięci oraz wspólny posiłek z kuchni polowej.

Gloria victis et gloria memoribus – chwała zwyciężonym i chwała tym, którzy pamiętają – podkreślił w specjalnym liście do zgromadzonych Biskup Płocki Piotr Libera, który objął patronat honorowy nad obchodami.

W ratowskich uroczystościach udział wzięli Posłowie na Sejm RP – Mirosław Koźlakiewicz i Stanisław Żelichowski, Starosta mławski – Włodzimierz Wojnarowski, przedstawiciele samorządu lokalnego, instytucji kultury, oświaty, mediów, służb mundurowych, kapłani Diecezji Płockiej i Ojcowie Zakonni, młodzież z formacji Wojsko Gedeona, zaproszeni goście oraz mieszkańcy Ziemi Zawkrzeńskiej.

– Spotkanie patriotyczne pod krzyżem-obeliskiem powstańczym jest pierwszym wydarzeniem zorganizowanym w ramach projektu „Historia vitae magistra est”, kolejnym będzie piknik religijno-historyczny w dniu 16 czerwca, uwieńczony inscenizacją potyczki kawaleryjskiej z 1920 roku.

Źródło: http://sanktuarium-ratowo.pl/

PO    Sejm    UW mazowieckiego

PO Żuromin                   PO Mława                   PO Sochaczew