Promocja albumu poświęconego Maciejowi Płażyńskiemu

532527_203487403137590_1521154369_n1372153785SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC

19 czerwca 2013 r. miała miejsce w Warszawie, w siedzibie stowarzyszenia „Wspólnota Polska” promocja albumu poświęconego Maciejowi Płażyńskiemu.

„Polityka – to nie działalność partyjna, ale działalność w przestrzeni publicznej. Jeśli każdy z nas dostał talenty, to mnie Opatrzność dała przywództwo w pewnym gronie ludzi. To jest moje zobowiązanie” – twierdził w jednym z wywiadów Maciej Płażyński, marszałek Sejmu RP.

Bardzo rzadko polityk mówi, że służba publiczna jest jego powołaniem. Tak ją rozumiał marszałek Maciej Płażyński, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Aby upamiętnić jego życie i działalność, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, którego był prezesem, otworzyło poświęconą mu wystawę i wydało album.

Album pt. „Moim powołaniem jest służba publiczna. Rzecz o Marszałku Płażyńskim” został tak pomyślany, by prezentował najważniejsze chwile w życiu: rodzinnym, zawodowym, publicznym. Wspominają go ludzie, którzy z nim współpracowali: działacze społeczni, politycy, duchowni. Upamiętniona jest wizyta Jana Pawła II w polskim parlamencie – wszak to właśnie marszałek Maciej Płażyński przyjmował tam Papieża w roku 1999.

Wreszcie – pokazana jest działalność we „Wspólnocie Polskiej”, którą objął w 2008 r. po prof. Andrzeju Stelmachowskim. Skupił się na pomocy mniejszościom polskim na Wschodzie, brał nawet udział w procesach sądowych polskich działaczy. Interweniował u władz Litwy i Niemiec w sprawach ważnych dla diaspor Polaków – na Litwie była to pisownia polskich nazwisk i szkolnictwo polskie, w Niemczech – uznanie Polaków za mniejszość narodową. Dbał o programy edukacyjne i kulturalne, wymianę młodzieży, szkolenia dla polonijnych nauczycieli. Troszczył się także o wizyty polonijnej młodzieży w kraju przodków czy wyjazdy promocyjno-edukacyjne Polaków do diaspory, o polskie szkolnictwo za granicą. Zainspirował wiele projektów dla Polaków mieszkających w Rosji, w Obwodzie Kaliningradzkim. To on rozpoczął projekt „Powrót do Ojczyzny”, mający ułatwić Polakom i osobom pochodzenia polskiego z terenów b. ZSRR, przede wszystkim z Kazachstanu, przyjazd i asymilację w kraju.

Prezentacja albumu w siedzibie „Wspólnoty Polskiej” przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, która odbyła się 19 czerwca br., zamieniła się w wieczór wspomnień o marszałku. Przybyli jego przyjaciele, współpracownicy i rodzina.

Źródło: tekst: http://www.niedziela.pl/artykul/106661/nd/Prymasa-kandydat-na-prezydenta

zdjęcia: Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”

PO    Sejm    UW mazowieckiego

PO Żuromin                   PO Mława                   PO Sochaczew