Dożynki 2013 – Kantor Młyński

201309191217212 DSC_5862 DSC_5869 DSC_5870 DSC_6121 DSC_6265 DSC_6297Rolnicy diecezji płockiej przynieśli do ołtarza chleb wypieczony z tegorocznych ziaren. Ich dziękczynieniu przewodniczył bp Piotr Libera.

Dla wszystkich wystarczyło chleba w czasie diecezjalnego dziękczynienia za plony, które odbyło się w Centrum Kulturalno-Historycznym „Kantor Młyński” w Strzegowie 15 września 2013 r. W uroczystościach dożynkowych uczestniczył Mirosław Koźlakiewicz poseł na Sejm RP wraz z żoną Urszulą.

Do ołtarza przyniesiono 50 dorodnych wieńców, które pobłogosławił bp Piotr Libera. Korony uplecione ze zboża i kwiatów miały swoją czytelną wymowę: orły i biało czerwone flagi mówiły o Polsce; krzyże, hostie, figury Jezusa i Maryi – o wierze; miniatury gospodarstw czy parafialnych kościołów – o przywiązaniu do tradycji i ziemi.

– Panie Jezu, nasze pokorne dzięki Ci składamy: za cierpliwość w pracy, za wytrwałość, za sens naszego trudu i za zdrowie nam użyczone, tak niezbędne w naszej rolniczej pracy. Pozwól nam nadal, by praca – modlitwą była, byśmy jej świętością się ubogacili, a z pól do ludzi lepsi powracali – modlili się rolnicy w czasie Mszy św. – Przemów do nas w ciszy pól i wysłuchaj modlitwy nasze. Naucz nas pracy cichej, niesprzedajnej. Wypal w nas chciwość, zazdrość i zgody nas naucz. Pojednaj nasze zagrody i nicią miłości nas połącz. (…) Zachowaj nas od zdrad dróg Twoich, Panie i łaskę troski wspólnej użycz nas. Daj nam siłę trwania na zagonach naszych i upór przodków przywróć nam, Panie. Tobie, Panie, owoce trudu naszego składamy, bo ty nas umocnisz i słuszną drogę nam wskażesz” – wypowiedzieli słowa modlitwy starostowie dożynek w Strzegowie.

J.E. bp Piotr Libera zachęcał, aby ludzie wsi „byli dumni z wartości, dumni ze swojej pracy w gospodarstwie; dumni z wierności ojcowiźnie i rodzinnemu gospodarstwu, pielęgnujący szacunek dla wiary, Kościoła i księdza”.

Na koniec biskup mówił:– Umiejcie się organizować; promujcie i rozwijajcie nowoczesne gospodarstwa rodzinne; bądźcie dumni ze swojej przeszłości i troszczcie się o seniorów; dbajcie o świątynie, cmentarze i figury; brońcie swoje szkoły, kulturę i tradycję; pielęgnujcie dobre sąsiedztwo; zabiegajcie o czystość i urodę waszych lasów, pól, łąk i jezior! – apelował w homilii.

W programie dożynek znalazły się również: występ orkiestr dętych OSP Strzegowo i OSP Unierzyż, występy uczniów szkół gminnych i zespołów ludowych oraz recital Alicji Majewskiej z akompaniamentem Włodzimierza Korcza.

Źródło: UG Strzegowo, plock.gosc.pl

PO    Sejm    UW mazowieckiego

PO Żuromin                   PO Mława                   PO Sochaczew