Ratowo przeniosło się w czasy Jana III Sobieskiego

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10I Festiwal Kultury Ziemi Zawkrzeńskiej „Ratowskie brzmienia przeszłości” za nami. Uroczystą mszą św. i piknikiem historycznym organizatorzy oraz przybyli goście m.in. Mirosław Koźlakiewicz poseł na Sejm RP z żoną Urszulą, uczcili w sobotę 29 września 330. rocznicę wiktorii wiedeńskiej.

W świętowaniu właśnie w Ratowie tej ważnej dla Polaków rocznicy, która przypadała dokładnie 12 września, nie ma nic przypadkowego – w tamtejszym sanktuarium znajduje się bowiem słynący łaskami obraz św. Antoniego z Padwy, który był obrazem obozowym chorągwi polskiej i uczestniczył w bitwie pod Wiedniem. O walkach wojsk Jana III Sobieskiego z Turkami opowiadał wiernym w swojej homilii podczas uroczystej mszy św. rektor ratowskiego Sanktuarium ks. Bogdan Pawłowski.

Historii można też było liznąć zaraz po niej w miasteczku rodem z czasów Jana III Sobieskiego, jakie rozstawiono przy sanktuarium. Królowi i bitwie pod Wiedniem poświęcono rozstawione tam tablice informacyjne, miłośnikom historii i bibliofilom oferowano zaś książki. Sam piknik rozpoczął się głośnym wystrzałem z armaty, po którym uczestnicy szukali dla siebie czegoś interesującego. A było w czym wybierać. Swoje zdolności prezentowali przedstawiciele dawnych zawodów – mincerz i kowal. Celność ćwiczono podczas konkursów „łapania tatarzyna” i strzelania z łuku. Nie brakowało też stoiska oferującego tradycyjną kuchnię. Miłą pamiątką zaś było zdjęcie zrobione przy manekinie z przywdzianą zbroją.

Podczas festiwalu zaprezentowano także prace młodych uczestników pleneru malarskiego prowadzonego niedawno w Ratowie przez Joannę Rodowicz. Artystka opowiadała o nim miłośnikom sztuki wraz z fotografikiem Januszem Dębskim. Dzieła zostały wystawione w kościelnej kaplicy.

Organizatorami festiwalu były sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Ratowie, gmina Radzanów, Muzeum Pałac w Wilanowie, stowarzyszenie Liga Baronów oraz stowarzyszenie Ratujmy Ratowo. Portal „Głos Mławy” objął wydarzenie patronatem medialnym.

Źródło: www.glosmlawy.pl

PO    Sejm    UW mazowieckiego

PO Żuromin                   PO Mława                   PO Sochaczew