Dzień Patrona w baboszewskim gimnazjum

baboszewo10 (74) 0 (65) 0 (80) 0 (81) 0 (102) 0 (104) 0 (105) 0 (111)

Dzień Patrona obchodzili we wtorek 12 listopada 2013 r. uczniowie Gimnazjum im. Armii Krajowej w Baboszewie.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w miejscowym kościele, którą odprawił ks. Kanonik Stanisław Gutowski, proboszcz parafii św. Urbana. Po mszy wszyscy przemaszerowali do sali widowiskowej gimnazjum, gdzie dyrektor szkoły Bogdan Pietruszewski powitał zaproszonych gości, m.in. parlamentarzystów, samorządowców, kombatantów, dyrektorów szkół z terenu gminy i uczniów.

Dyrektor mówił m.in., że umiłowanie wolności w Polakach jest tak duże, że przez strajki, wystąpienia robotników i działalność polityczną doprowadziło do wolnych wyborów, a w rezultacie do  obalenia systemu totalitarnego w Europie dzięki czemu Polska jest wolna. Dodał, że dzięki temu mogli się spotkać w gimnazjum, żeby oddać hołd wszystkim Polakom, którzy polegli za ojczyznę.

Poseł Mirosław Koźlakiewicz wspominał zesłania i walkę o wolność, ciężko wypracowaną przez opór. Mówił o tym, że wojna wkroczyła w ludzkie życie niespodziewanie a wolność okupiona była krwią i cierpieniem Polaków. Mimo nędzy i wyniszczenia kraju potrafiliśmy się wtedy zorganizować, podniesienie się z samego dna było i jest dla nas, Polaków, niebywałym zwycięstwem. Poseł podkreślał też: „Piękny jest wasz patron. Armia Krajowa to jedna z najpiękniejszych kart naszej Ojczyzny”. Odniósł się do słów „Hymnu do miłości ojczyzny”, widniejących na plakacie oraz podkreślił, że wolność nie jest dana na zawsze, jest krucha jak kryształowe naczynie.
Goście życzyli uczniom odwagi i sukcesów w nauce, podkreślali jak ważne były powstania i walki o niepodległość kraju. Świetną lekcją historii było wystąpienie prezesa Światowego Związku Armii Krajowej Okręgu Warszawa Wschód Edmunda Muszyńskiego, który powiedział, że stwierdzenie, że odzyskaliśmy wolność w 1918 roku trzeba poszerzyć o  to kto się przyczynił do tego. Trzeba mówić o marszałku Józefie Piłsudskim, Wincentym Witosie, Romanie Dmowskim i wielu innych działaczach. Nie można ich zapomnieć w dzisiejszym dniu, który jest wyrazem hołdu jaki składamy tym, którym zawdzięczamy, że dzisiaj tu możemy wspólnie świętować.

Po oficjalnych wystąpieniach młodzież w krótkiej akademii przedstawiła czasy rozbiorów Polski oraz wykonała kilka pieśni patriotycznych.

Źródło: http://www.plonszczak.pl/index.php?ption=com_content&task=view&id=14545&Itemid=150

http://wirtualnyplonsk.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2934:dzie-patrona-w-baboszewie&catid=65:gowna&Itemid=199

PO    Sejm    UW mazowieckiego

PO Żuromin                   PO Mława                   PO Sochaczew