Dzień Strażaka w Sochocinie

Ceremonia związana z obchodami Dnia Strażaka w powiecie płońskim w tym roku odbyła się w gminie Sochocin. Okolicznością towarzysząca obchodom była setna rocznica wręczenia sztandaru Ochotniczej Straży Pożarnej w Sochocinie.

10 maja w sobotnie popołudnie uroczystości rozpoczęły się na stadionie gminnym, skąd kolumna składającą się z przedstawicieli parlamentu, województwa, komendy wojewódzkiej PSP, prezesów Zarządów gminnych, strażaków zawodowych i strażaków ochotników oraz pocztów sztandarowych jednostki Państwowej Straży Pożarnej i jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z gmin powiatu płońskiego: Baboszewa, Dzierzążni, Jońca, Nowego Miasta, Płońska, Raciąża, Załusk i Sochocina na czele z Orkiestrą Dętą Sochocin przemaszerowała do kościoła parafialnego na mszę świętą.

Dalsza część obchodów odbyła się w hali sportowej przy Publicznym Zespole Szkół i Przedszkoli Samorządowych w Sochocinie. Meldunek o gotowości Jednostek Państwowej Straży Pożarnej z Płońska i Ochotniczych Straży Pożarniczych z powiatu Płońskiego do uroczystości brygadierowi Grzegorzowi Janikowi złożył mł. Brygadier Janusz Majewski dowódca uroczystości.

Podczas zbiórki zasłużonym strażakom, członkom oraz osobom wspierającym działalność Ochotniczych Straży Pożarnych wręczono awanse na wyższe stopnie służbowe, medale za zasługi dla Pożarnictwa, odznaki Strażak Wzorowy i za Wysługę Lat w OSP.

Uroczystości uświetniły przemówienia okolicznościowe zaroszonych gości. Życzenia i wyrazy uznania składali m.in. Poseł Marek Opioła, senator RP – Jan Maria Jackowski, Poseł Mirosław Koźlakiewicz , Wicemimister Zdrowia – Aleksander Sopliński oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego – Adam Struzik. Podziękowali wszystkim strażakom za zaangażowanie i ofiarność w niesieniu pomocy ludziom. Zwrócili szczególną uwagę na to, że w działalności ratowniczej najważniejsi są ludzie.

Powiatowe obchody Dnia Strażaka pokryły się z jubileuszem 100-lecia nadania pierwszego sztandaru Ochotniczej Straży Pożarnej w Sochocinie. Historyczny sztandar towarzyszył sochocińskim druhom w poczcie sztandarowym.

Ceremonię uatrakcyjniła wystawa upamiętniająca historię Sochocińskiej Straży. Można było obejrzeć stare zdjęcia przedstawiające jak zmieniała się straż na przestrzeni lat, zbiór hełmów reprezentacyjnych z okresu przedwojennego i powojennego oraz replikę pompy strażackiej.

Muzyczną oprawę zapewniła Orkiestra Dęta Sochocin, której koncert zakończył uroczystości Obchodów Powiatowego Dnia Strażaka w Gminie Sochocin.

http://www.sochocin.pl/aktualnosci/powiatowe-obchody-dnia-strazaka-w-gminie-sochocin-197/

5371c88200030606001003200258_image

5371c87800034985001003200258_image

5371c8860002bdff001003200258_image

 

PO    Sejm    UW mazowieckiego

PO Żuromin                   PO Mława                   PO Sochaczew