W Charkowie uczczono pamięć polskich oficerów

24 września 2010 r. Prezydent Bronisław Komorowski w Charkowie, wyraził nadzieję, że możliwe będzie otwarcie cmentarza ofiar zbrodni katyńskiej w Bykowni koło Kijowa. Ukraiński premier Mikołaj Azarow zapewnił w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej, że naród ukraiński podziela ból Polaków.
 
Prezydent Polski i premier Ukrainy uczestniczyli w sobotę w uroczystościach na Polskim Cmentarzu Wojennym w Charkowie, upamiętniających polskich oficerów zamordowanych w 1940 r. przez NKWD. Udział wzięli również: sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Krzysztof Kunert, członkowie Rodzin Katyńskich, Mirosław Koźlakiewicz poseł na Sejm RP, przedstawiciele władz miasta i obwodu charkowskiego. Obecne były kompanie honorowe polskich i ukraińskich Sił Zbrojnych.
 
Uroczystości w Charkowie rozpoczęła msza święta, którą odprawił w towarzystwie duchownych różnych wyznań i obrządków, biskup diecezji charkowsko-zaporoskiej Marian Buczek. Przed mszą Komorowski i Azarow złożyli wieńce przed tablicą na budynku NKWD, w którego piwnicach więzieni, a potem rozstrzeliwani byli polscy jeńcy z obozu w Starobielsku.
 
Po mszy św. odbył się apel poległych, a kompania reprezentacyjna wojska polskiego oddała salwy honorowe.

imageimageimageimageimage

Źródło: http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wizyty-zagraniczne/art,19,prezydent-uczcil-pamiec-polskich-oficerow.html

PO    Sejm    UW mazowieckiego

PO Żuromin                   PO Mława                   PO Sochaczew