Obchody 300-lecia urodzin bp. Adama Krasińskiego

SONY DSC 4

Bp Piotr Libera przewodniczył Mszy św. w intencji biskupa Adama Krasińskiego (1714-1800) w 300 rocznicę jego urodzin oraz w intencji spoczywających w kryptach innych członków rodu Krasińskich. W homilii przybliżył postać biskupa kamienieckiego Adama Stanisława Krasińskiego, starannie wykształconego kapłana, kanonika płockiego, przedstawiciela kapituły płockiej w Trybunale Koronnym, sekretarza wielkiego koronnego, prezydenta Trybunału Koronnego, przywódcy Konfederacji Barskiej i współtwórcy Konstytucji 3 Maja. 300 lat temu przyszedł na świat w Krasnem, w nim też zmarł i został pochowany w odrestaurowanych katakumbach grobowych.

Mszę św. poprzedziła prezentacja multimedialna pt. „Kościół i katakumby w Krasnem – wczoraj i dziś”, którą wygłosił ks. dr Dariusz Rojek, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Krasnem. Poza tym o życiu i działalności biskupa kamienieckiego Adama Krasińskiego w 300 rocznicę jego urodzin opowiedział Roman Kochanowicz, dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.

W programie spotkania znalazło się też złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem Biskupa Adama Krasińskiego, odsłonięcie tablicy pamiątkowej ku czci bpa Adama Krasińskiego i poświęcenie odrestaurowanych katakumb grobowych. Potem wszyscy przeszli pod wieżę parkową (również zrewitalizowaną), znajdującą się na terenie stadniny koni oraz zwiedzili ekspozycję z pamiątkami związanymi z rodem Krasińskich i historią Krasnego. Na zakończenie przejechali do Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, prezentującego dzieje rodu Krasińskich.

W uroczystości wzięli udział m.in. księża z dekanatu makowskiego, przedstawiciele parlamentu i władz samorządowych województwa mazowieckiego, władze lokalne, fundatorzy i darczyńcy okolicznościowej tablicy. Oprawę muzyczną zapewniła parafialna schola „Semper cum Domino” oraz orkiestra dęta z sąsiedniej parafii w Zielonej.

W kościele parafialnym w Krasnem po 2 latach zakończono rewitalizację katakumb, w których znajduje się sakrofag bp. Adama Stanisława Krasińskiego oraz płyty epitafijne innych członków rodu Krasińskich. Zabytki te uległy uszkodzeniu z powodu zalania wodami podskórnymi. W katakumbach m.in. wymieniono płyty nagrobne i epitafijne, tynki, podłogę i  elektryczność, poza tym odnowiono drzwi wewnętrzne, zewnętrzne i kraty. Założony został system drenażu i odprowadzania wody. Rewitalizacja kosztowała ponad 200 tys. zł, złożyły się na nią środki pochodzące z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zgromadzone przez parafię i otrzymane z diecezji.

Źródło: www.diecezjaplocka.pl, http://plock.gosc.pl, UG Krasne

PO    Sejm    UW mazowieckiego

PO Żuromin                   PO Mława                   PO Sochaczew