Akcja Nefrotest w Mławie

15 czerwca 2014 r. w ramach kolejnej odsłony akcji Nefrotest ostatecznie zostało przebadanych 440 pacjentów. To więcej niż początkowo zakładali organizatorzy. Akcja ma przekonać Polaków, by zwrócili większą uwagę na nerki, ich znaczenie dla organizmu i konieczność regularnych badań diagnostycznych.

Krew przebadali m.in. poseł Mirosław Koźlakiewicz, starosta mławski Włodzimierz Wojnarowski, burmistrz Mławy Sławomir Kowalewski, Elżbieta Kowalska, skarbnik powiatu mławskiego i Ewa Sztuba, dyrektor sanepidu.

Kampania Nefrotest ma uświadomić jak ważne dla zdrowia naszego organizmu są nerki. Na co dzień w mediach ukazuje się wiele informacji dotyczących nowotworów, chorób serca i działań profilaktycznych z nimi związanych. Nerkom nie poświęca się zbyt wiele uwagi, a to błąd.

Zainteresowanie akcją Nefrotest było ogromne. Przez dwa dni, w których prowadzono rejestrację na badania zapisało się prawie ponad 400 osób. Dla tych, którym nie udało się zarejestrować, organizatorzy przekazali w sumie 5000 skierowań na badania, obejmujące oprócz testów krwi, także badanie ogólne moczu. Skierowań można szukać u swoich lekarzy rodzinnych, aptekach i w parafiach.

Organizatorami akcji są Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska (organizacja skupiająca operatorów stacji dializ w Polsce) oraz Centrum Dializ Fresenius.

Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska oraz Fresenius Medical Care chcą zwrócić uwagę na profilaktykę chorób nerek. Szacunkowo w Polsce problemy z nerkami ma ponad 4 miliony osób. Większość z nich nie zdaje sobie z tego sprawy.

W grupie największego ryzyka zachorowania na niewydolność nerek są osoby chore na cukrzycę, nadciśnienie, schorzenia układu krążenia (pacjenci po przebytych zawałach, udarach, z miażdżycą) oraz po 60. roku życia. Profilaktyczne badania zalecane są też tym, którzy mają w rodzinie osoby chore na nerki. Właściwie każdy dorosły powinien poddać się raz na rok kontrolnym badaniom nerek.

Źródło: „Nowy Kurier Mławski”, zdjęcia: Robert Bartosewicz

PO    Sejm    UW mazowieckiego

PO Żuromin                   PO Mława                   PO Sochaczew