Szpitalny Oddział Ratunkowy w Ciechanowie

W ciechanowskim szpitalu zakończyła się modernizacja Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. SOR zyskał zupełnie nowy wygląd, zwiększyła się jego powierzchnia, został także wyposażony w nowoczesny sprzęt medyczny. 2 października 2014 r. odbyło się oficjalne otwarcie oddziału.

Jest to dla nas bardzo ważny dzień. Za blisko 10 mln zł powstało piękne miejsce, w którym wyremontowaliśmy około 400 m2 wcześniejszych pomieszczeń, ale również dobudowaliśmy blisko 500 m2 powierzchni, na której jest w tej chwili część intensywna i zabiegowa SOR. Nowy oddział poprawi warunki pobytu pacjentów, dzięki nowoczesnemu sprzętowi także przyspieszy i poprawi jakość diagnostyki oraz leczenia. Dotychczasowy SOR był po prostu zbyt mały, biorąc pod uwagę, że trafia do nas kilkaset osób dziennie. Teraz wszyscy powinni się pomieścić i zostać we właściwy sposób i we właściwym czasie opatrzeni – podkreśla Hanna Jaroszewska, dyrektor Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie.

W ramach projektu m.in. dobudowano dwukondygnacyjny fragment budynku w wewnętrznym dziedzińcu, przylegający do starego SOR-u. W skład odnowionego oddziału wejdą teraz m.in. stanowiska rejestracji medycznej, stanowisko dekontaminacji oraz gabinety badań i przyjęć – ogólny, położnictwa i dziecięcy oraz punkt, w którym przyjmowane będą osoby znajdujące się w stanie nagłego zagrożenia zdrowia. Na oddziale przewidziano salę resuscytacyjno-zabiegową, wstępnej intensywnej terapii, salę zabiegową i salę opatrunków gipsowych. Wszystkie te pomieszczenia stanowią połączony przestrzennie zespół zabiegowy. Na SOR znalazło się też miejsce na salę do obserwacji dla pacjentów oraz cztery gabinety lekarskie.

Do zmodernizowanego SOR-u wejście prowadzi przez istniejący hall podjazdowy dla karetek oraz hall wewnętrzny z rejestracją. Wejście do SOR-u zostało przystosowane dla osób niepełnosprawnych (estakada do hallu wejściowego).

Na potrzeby Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w ciechanowskim szpitalu został zakupiony niezbędny sprzęt medyczny m.in. stoliki instrumentalne, wózki anestezjologiczne i krzesła chirurgiczne, respiratory, przenośny zestaw resuscytacyjny, defibrylator i kardiomonitor, zestaw do trepanacji czaszki i laparotomii, stół operacyjny i zestawy do znieczulania, a także videobronchofiberoskopy. Ponadto w tym roku ciechanowski SOR wyposażony został także w m.in. aparat RTG, stół z odstojnikiem do opasek gipsowych, stół zabiegowego z przystawką ortopedyczną, lampy zabiegowe, negatoskop, reflektory lekarskie, panele elektryczno-gazowych, analizator parametrów krytycznych oraz aparat USG. Szpital planuje także kolejne zakupy sprzętu medycznego dla SOR-u.

Inwestycja kosztowała ponad 9 mln zł, z czego aż 7,5 mln pochodziło ze wsparcia z UE, a ponad 1,5 mln zł z budżetu województwa mazowieckiego.

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali dyrektor szpitala Hanna Jaroszewska, marszałek Adam Struzik oraz poseł Mirosław Koźlakiewicz. Oddział poświęcił ks. Mirosław Milewski – kanclerz Kurii Diecezjalnej w Płocku, a zaproszonych gości po nowym obiekcie oprowadził Edward Chrostek – ordynator SOR.

Źródło: ciechanowinaczej.pl

 

PO    Sejm    UW mazowieckiego

PO Żuromin                   PO Mława                   PO Sochaczew