Dzieci kwatery Ł – filmowy pomnik ofiar

dkf
W trzeci poniedziałek września w ciechanowskim kinie rozgorzała dyskusja na temat zbrodni komunistycznych. To za sprawą projekcji filmu „Dzieci kwatery Ł” w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego. 
Podczas wrześniowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Filmowego, obecny był autor filmu. Na dyskusję i projekcję przybyło także liczne, (jak na tego typu spotkania), grono miłośników kina jak i tematu któremu poświęcona była projekcja.
Wśród obecnych na sali kinowej można było dostrzec Mirosława Koźlakiewicza – Posła RP będącego również prezesem Rady Nadzorczej Cedrobu. To właśnie dzięki wsparciu tej firmy, możliwe było wyprodukowanie filmu. Obecni byli również przedstawiciele władz samorządowych szczebla powiatowego i miejskiego. Przybyła także liczna grupa młodzieży.
„Dzieci kwatery Ł” to film dokumentalny będący kontynuacją „Kwatery Ł” w którym reżyser relacjonuje prace zmierzające do identyfikacji ofiar pochowanych na tzw. „Łączce” na warszawskich Powązkach. Jest to niezwykle emocjonalna opowieść rodzin zamordowanych Polaków, będących elitą powojennego Narodu Polskiego. Zbrodni dopuścili się komuniści.
Arkadiusz Gołębiewski podkreślał, że wciąż jesteśmy skażeni komunizmem i należy opowiadać o naszej historii, szczególnie, że do niedawna niektóre wydarzenia owiane były milczeniem. W niektórych rodzinach dopiero kilka lat temu ściągnięto zasłonę milczenia, w obawie ze względu na wcześniej funkcjonujący system polityczny.
Trzeba działać – podkreślał autor. Działać to między innymi, zmieniać nazwy ulic, które upamiętniają architektów komunistycznego systemu, ale również dokumentować relacje świadków historii – dopóki są wśród nas.
Źródło: www.ciechanowonline.pl
PO    Sejm    UW mazowieckiego

PO Żuromin                   PO Mława                   PO Sochaczew