Konferencja prasowa dot. nowego kierunku studiów na PWSZ

9 lipca 2011 r. w Sali Papieskiej w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie odbyła się konferencja prasowa dot. nowego kierunku studiów na PWSZ. W konferencji udział wzięli: Prorektor Leszek Zygner, Dziekan Andrzej Korneta, Burmistrz Sławomir Kowalewski, Mirosław Koźlakiewicz poseł na Sejm RP.

Od października na mławskiej uczelni będą kształcić się przyszli dziennikarze. Plan jest ambitny – władze stawiają na nietypowe specjalizacje, wykwalifikowaną kadrę i profesjonalny sprzęt. W poniedziałek, 4 lipca Minister Nauk i Szkolnictwa Wyższego podjął ostateczną decyzję w tej sprawie. Stało się to krótko po tym, jak przyszła opinia z Państwowej Komisji Akredytacyjnej, która uznała, że wniosek przygotowany przez  PWSZ  w Ciechanowie i w Mławie spełnia wszelkie kryteria dla utworzenia kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Mława daje szansę tym osobom, które otrzymały negatywną odpowiedz z rektoratów innych uczelni, gdzie rekrutacja już się zakończyła. 

W ramach kierunków dziennikarstwo i komunikacja społeczna przygotowano kilka specjalizacji, które będą wybierane na drugim roku. Uczelnia na razie czeka na studentów. Na kandydatów czekają specjalizacje, które obecnie w Polsce są rzadkością. Uczelnia pozyskała na nie samodzielnych pracowników, m.in. pojawi się jeden z reżyserów filmowych, grafik komputerowy, fotograf. Stąd też taką wiodącą specjalizacją będzie fotografia dziennikarska. Drugą będą media elektroniczne, związane z kierunkiem elektroniki. Sprowadzony niegdyś do uczelni profesjonalny sprzęt będzie teraz służył studentom obydwu specjalizacji.

Uczelnia liczy na współpracę z LG i lokalnymi mediami, które w przyszłości mogłyby przyjąć na praktykę studentów dziennikarstwa. Władze zachęcają do zapisów na studia I stopnia w trybie stacjonarnym, który jest całkowicie bezpłatny, a układ zajęć pozwoli na wykonywanie obowiązków zawodowych. Subwencja na trzy pierwsze miesiące nauki jest już przygotowana. Rektor w puli na cały rok zabezpieczył środki na uruchomienie nowego kierunku. Dopiero od nowego roku kalendarzowego, za tymi studentami, którzy teraz się zapiszą, przyjdą z Ministerstwa pieniądze. Obecnie zainteresowanie na nabycie nowych umiejętności związanych z dziennikarstwem zadeklarowało około 10 osób, aby jednak  kierunek ruszył, grupa powinna liczyć 30 studentów.

Źródło: Gazeta Mławska, zdjęcia: Adrian Kowalczyk

PO    Sejm    UW mazowieckiego

PO Żuromin                   PO Mława                   PO Sochaczew