Jubileusz OSP Stupsk

30 czerwca 2012 r. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Stupsku (pow. mławski) świętowali jubileusz 100-lecia, połączony z powiatowym „Dniem Strażaka 2012”. W uroczystościach uczestniczył Mirosław Koźlakiewicz poseł na Sejm RP.

Początek działalności OSP na terenach obecnej gminy Stupsk datuje się na początek XX w. W 1910 r., po pożarze spowodowanym iskrą z przejeżdżającego pociągu, spłonęła połowa miejscowości wraz z drewnianym kościołem. Zapadła wówczas decyzja o powołaniu straży ogniowej, a postanowienie to zrealizował właściciel ziemski Zygmunt Gródecki. W 1920 r. powstała strażacka orkiestra dęta, która do dzisiaj uświetnia swoją obecnością liczne świeckie oraz kościelne imprezy.

Obecnie jednostka liczy 75 druhów, w tym 20 w Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej. W 2000 r. włączona została do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Strażacy biorą udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych nie tylko na terenie gminy, ale także w granicach całego powiatu.

W ramach popularyzacji ochrony przeciwpożarowej strażacy współpracują ze szkołami. Prowadzą zajęcia, pogadanki edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Dzięki zaangażowaniu druhów od kilku lat organizowana jest także olimpiada OSP w hali sportowej w Morawach, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością.

Źródło: http://www.mazovia.pl/nagrody-odznaczenia/pro-masovia/osoby-i-podmioty-dotychczas-wyroznione-medalem-pro-masovia/art,97,jubileusz-osp-stupsk.html

PO    Sejm    UW mazowieckiego

PO Żuromin                   PO Mława                   PO Sochaczew