Muzyka Tekli Bądarzewskiej rozbrzmiała ponownie w Mławie

W minioną sobotę, 10 listopada w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej, odbyła się promocja pierwszej książki o kompozytorce urodzonej w Mławie, autorstwa Beata Michalec, pt. „Tekla z Bądarzewskich Baranowska. Autorka nieśmiertelnej La priere d’une vierge. Miejsca, czas i ludzie”.

Publikacja została dofinansowana w ramach projektu Towarzystwa Przyjaciół Warszawy przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nową publikację zaprezentowała sama autorka. O żmudnych pracach nad jej tworzeniem oraz zdobywaniem faktów z życia kompozytorki w formie wywiadu zaprezentowały dziennikarka Joanna Pieciukiewicz oraz autorka Beata Michalec. Przypomniały między innymi, że muzyka Tekli Bądarzewskiej jest popularna i doceniana w Japonii, gdzie dzieci zanim uczą  się grać Fryderyka Chopina, grają w tym kraju utwory Tekli Bądarzewskiej. Pierwsza płyta z jej muzyką została wydana właśnie w Japonii w 2007 r. W Polsce płytę  z muzyką kompozytorki wydała Maria Pomianowska w 2011 roku.

Nie zabrakło oczywiście utworów słynnej kompozytorki, w tym najbardziej popularnej „Modlitwy Dziewicy”, w koncercie fortepianowym zaprezentowała je Joanna Maklakiewicz.

Organizatorem sobotniej imprezy było Towarzystwo oraz Burmistrz Miasta Mława. W promocję książki włączyło się również działające od niedawna Towarzystwo Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej. Wydarzenie uświetnili swoją obecnością Poseł na Sejm RP Mirosław Koźlakiewicz wraz z żoną – Urszulą. Pani Urszula jest inicjatorką powołania w Mławie Towarzystwa Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej, którego celem jest wspieranie twórcow związanych z Mławą i regionem.

Źródło: UM Mława

PO    Sejm    UW mazowieckiego

PO Żuromin                   PO Mława                   PO Sochaczew