Płockie obchody 150. rocznicy stracenia gen. Zygmunta Padlewskiego

Padlewski był generałem, naczelnikiem Powstania Styczniowego na Mazowszu, autorem planu działań powstańczych na ziemiach polskich. Dowodził oddziałami m.in. na terenie Puszczy Kurpiowskiej. Walczył pod Myszyńcem, Drążdżewem i Radzanowem. Później został odkomenderowany do Płocka, który miał stać się siedzibą Rządu Narodowego. Jednak atak powstańców na stacjonujący w mieście rosyjski garnizon został odparty.

Wojska carskie ujęły Padlewskiego wraz z jego oddziałem 22 kwietnia 1863 r. między miejscowościami Bożymin i Studzianka. Padlewski został rozpoznany i przewieziony do więzienia w Płocku.

Na murze płockiego Zakładu Karnego znajduje się tablica upamiętniająca uwięzienie tam przez władze carskie gen. Padlewskiego. Jego imię nosi płockie Gimnazjum nr 5.

W 1963 r. w miejscu egzekucji Padlewskiego wzniesiono obelisk. W jego pobliżu w 1993 r. przeprowadzono prace archeologiczne w poszukiwaniu szczątków generała oraz pięciu innych straconych tam powstańców. Odnaleziono fragmenty ludzkich kości i skórzany rzemień, służący przypuszczalnie do wiązania rąk rozstrzeliwanym.

W miejscu znaleziska ustawiono wkrótce drewniany pięciometrowy krzyż „Bohaterów Powstania Styczniowego”.

W środę 15 maja 2013 r. odbyły się tam uroczystości 150. rocznicy stracenia gen. Padlewskiego w których uczestniczył Mirosław Koźlakiewicz poseł na Sejm RP.

Na miejsce jego egzekucji ulicami Płocka przeszedł marsz, który wyruszył spod bramy więzienia, gdzie naczelnik powstańczy przebywał po aresztowaniu.

Na krzyżu upamiętniającym śmierć Padlewskiego i powstańców harcerze zawiesili replikę tablicy pamiątkowej z 1923 r., złożono także kwiaty, a delegacja z Czerniawki Małej na Ukrainie przekazała ziemię z rodzinnej miejscowości generała, którą wkopano pod krzyżem.

PO    Sejm    UW mazowieckiego

PO Żuromin                   PO Mława                   PO Sochaczew